Skip to content
Urban Home

Smaki Polski – kiedy i jakie jeść owoce i warzywa?

Sezonowe owoce i warzywa w Polsce

Czas na małą lekcję przyrody? Wiosną natura budzi się do życia, a na naszych stołach pojawiają się świeże, sezonowe owoce i warzywa. W Polsce naprawdę możemy cieszyć się ich szerokim wyborem. O tym, że warto wprowadzić je do swojego codziennego menu, nie musimy Was przekonywać, bo są naprawdę pyszne, ale kryją też w sobie wiele witamin. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych i chcemy je Wam przybliżyć. Na końcu czeka też na Was przepis na tartę!

 

Sezonowe warzywa

Jaki kolor najbardziej kojarzy nam się z wiosną? Oczywiście zielony! Dlatego na stole nie może zabraknąć różnych rodzajów sałaty. Aby jak najdłużej pozostały świeże, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Po umyciu liści, można położyć je w lodówce między warstwy papierowego ręcznika. Ważne są bowiem przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci. Jakie zalety ma sałata? Zawiera w sobie błonnik i kwas foliowy, a także witaminy z grupy B, C i E oraz żelazo, potas i magnez.

Zielone są również szparagi (choć w sklepach możecie również spotkać odmianę białą i fioletową). To źródło witamin A, C, E, K oraz folianów i błonnika. Mają niewiele kalorii, dlatego w swoją dietę powinny wpisać je osoby, które dbają o linię 😉 Szparagi można grillować, gotować (tu przyda się specjalny, wysoki garnek), smażyć lub dusić. Warto spróbować prostego przepisu na szparagi grillowane z odrobiną oliwy z oliwek, soli i pieprzu. Grillowanie podkreśli ich delikatny smak i nada im lekko wędzony aromat. Uwielbiamy je z sosem holenderskim!

Sezonowe owoce i warzywa w kolorze zielonym to również bób. Ten niepozorny produkt zawiera w sobie białko, witaminę B, węglowodany i błonnik. Wiecie, że pochodzi z Afryki? Teraz uprawiany jest na całym świecie! Jednym z najprostszych i najsmaczniejszych sposobów na przyrządzenie bobu jest gotowanie go na parze przez kilka minut, a następnie podawanie z masłem i świeżymi ziołami. Pyszne!

 

Sezonowe owoce

Wiosną cieszymy się soczystymi, pachnącymi owocami. Na pierwszym miejscu wśród ulubieńców są oczywiście truskawki! Podobnie jak poprzednicy bogate są w witaminę C, potas, kwas foliowy i błonnik. Te słodkości sprawdzą się idealnie jako przekąska, dodatek do deserów, koktajli czy też jako składnik w domowych dżemach i galaretkach.

Przepis na orzeźwiające smoothie truskawkowe jest prosty: wystarczy zmiksować truskawki z jogurtem naturalnym, sokiem z limonki i odrobiną miodu.

Choć kojarzy się z owocem, to tak naprawdę jest warzywem! Mowa oczywiście o rabarbarze. Charakteryzuje się specyficznym, kwaśnym smakiem, który jednak ma swoje grono fanów. Jest bogaty w witaminy C, K i błonnik. Najprostszy przepis na deser z rabarbarem to po prostu pokrojenie go na kawałki, a następnie posypanie kruszonką z masła, mąki i cukru. Kilkanaście minut w piekarniku i voila!

Wiosenne warzywa i owoce, takie jak bób, szparagi, truskawki i rabarbar, nie tylko dodają smaku naszym posiłkom, ale także dostarczają cennych składników odżywczych. Warto korzystać z nich podczas sezonu!

 

A tymczasem podajemy Wam przepis na klasyczne ciasto na tartę, które w zależności od potrzeb, możecie dopasować i podać na słodko (np. z kremem mascarpone i truskawkami) lub słono (z serem pleśniowym, szparagami i sosem w stylu beszamel).

 

Przepis na tartę

Sekretem kruchej tarty są nie tylko wysokiej jakości składniki, ale też przesianie mąki wraz z proszkiem do pieczenia! I specjalna metoda przygotowywania😉

 

Składniki:

  • 250 g mąki (szklanka mąki)
  • 15 g proszku do pieczenia (ok. ¼ łyżeczki)
  • 130 g masła (prawie 2/3 kostki masła)
  • 1 łyżka oleju
  • Pół łyżeczki soli (do przygotowania tarty na słodko wykorzystaj łyżkę cukru)
  • ¼ szklanki wody

Kroki przygotowania:

  1. Zacznij od przesiania przez sitko mąki wraz z proszkiem do pieczenia.
  2. Następnie dodaj zimne masło (to ważne, bo potrzebujemy uformować kulkę z ciasta), sól, olej i mąkę przesiej razem z proszkiem.
  3. Dodaj zimne masło, sól, olej i połącz je razem siekając wszystkie składniki nożem.
  4. Ostatnim elementem jest woda. Całość zagniataj do uzyskania gładkiego ciasta.
  5. Teraz czas na relaks albo przygotowanie pozostałych składników – gotowe ciasto zawiń w folię i włóż do lodówki na 30 minut.
  6. Naszykuj formę do pieczenia o średnicy 26/28 cm. Pokryj ją cienką warstwą masła.
  7. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj. Przełóż na formę.
  8. Teraz bardzo ważne: nakłuj je widelcem, a następnie przykryj papierem do pieczenia i wysyp na wierzch fasolę lub groch. Dzięki temu ciasto się upiecze, ale nie wyrośnie zanadto.
  9. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz przez 15 minut.
  10. Po tym czasie wyjmij je, odłóż fasolę (groch) oraz papier i piecz przez kolejne 10 minut.
  11. Następnie dodaj ulubione składniki i piecz dalej (jeśli tego wymaga przepis) lub wyłóż krem i udekoruj świeżymi owocami.

 

Kiedy już zaopatrzysz się w szparagi i truskawki, wykorzystaj składniki na przygotowanie tej prostej sałatki!

 

Przepis na sałatkę ze szparagami

Składniki:

  • Sałata (wybierz ulubiony rodzaj)
  • Świeże liście szpinaku
  • Rzodkiewka
  • Truskawki
  • Szparagi
  • Wędzony łosoś w plastrach
  • Ser feta
  • Ocet balsamiczny
  • Sól, pieprz

 

Przygotowanie:

  1. Zacznij od umycia wszystkich warzyw. Następnie odsączoną na ręczniku papierowym sałatę i szpinak ułóż na talerzu.
  2. W międzyczasie postaw wodę na szparagi. Gdy zacznie się gotować, dodaj i po około 5-6 minutach będą gotowe.
  3. Następnie pokrój truskawki i rzodkiewkę, dodaj podzielone na mniejsze kawałki łososia.
  4. Na wierzch ułóż szparagi, a całość przyprósz pokruszonym serem feta.
  5. Na koniec dodaj przyprawy i kilka kropli octu balsamicznego. Wydobędzie świetny smak truskawek i podkręci smak sałatki!

 

PS Nie zapomnij zaprosić sąsiadów na degustację!