Skip to content
Urban Home

Praca zdalna – komfort czy wyzwanie? Zobacz plusy i minusy

Czy praca zdalna to model, który ma szansę zdominować rynek? Jak wynika z raportu Colliers Hybrid and Beyond obecnie tylko 33% firm w Polsce zamierza w niedalekiej przyszłości zatrudniać pracowników zdalnych, na dodatek mieszkających blisko biura. Z kolei badanie zlecone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że aż siedmiu na dziesięciu badanych chciałoby pracować bez konieczności codziennych odwiedzin biura.

To zestawienie pokazuje, że praca w zespole rozproszonym budzi zarówno wiele obaw, jak i stwarza wiele szans. Jakie są więc wady i zalety zdalnej pracy? I jaki wpływ na naszą produktywność ma przestrzeń, w której pracujemy online?

 

Zalety pracy zdalnej dla pracodawcy

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego spytali pracodawców, jaka ich zdaniem jest największa zaleta pracy zdalnej. 64% zaznaczyło, że jest to przede wszystkim możliwość zatrudnienia w tej formie osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.

 

W czołówce plusów pracy zdalnej znalazły się także:

 

  • Zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem firmy.

Zdalny model pracy nie wymaga utrzymania dużych powierzchni biurowych. Oszczędności dotyczą także kosztów eksploatacji urządzeń biurowych czy opłat za media.

  • Możliwość zatrudnienia cenionych specjalistów.

Praca w zespole rozproszonym to szansa na zatrudnienie ekspertów, których nie można by było zatrudnić w formie stacjonarnej ze względu na lokalizację firmy.

  • Poprawa elastyczności działalności oraz usług biznesowych.

Ta zaleta pracy zdalnej ma związek z cyfryzacją przedsiębiorstw. Coraz więcej firm rozwija swoje usługi w formie online i podnosi kompetencje cyfrowe swoich zespołów.

 

Korzyści pracy zdalnej dla pracowników

Jednak praca zdalna przynosi korzyści głównie pracownikom oraz freelancerom działającym jako jednoosobowe firmy. Według badania portalu pracuj.pl największymi zaletami pracy zdalnej w domu są dla pracowników przede wszystkim:

  • Mniej czasu poświęcanego na dojazdy do pracy.

Dzięki temu można poświęcić więcej czasu na życie domowe czy realizację swoich pasji. Ile możemy zaoszczędzić na pracy zdalnej? Według badania National Bureau of Economic Research Polacy oszczędzają średnio 54 minuty dziennie dzięki pracy na home office.

  • Ulga dla domowego budżetu.

Pracując z domu, oszczędzamy na wydatkach. Głównie dotyczy to zakupu paliwa (nie musimy dojeżdżać do biura), ale wydajemy także mniej na przekąski spożywane w pracy, kawę, lunche czy garderobę.

  • Możliwość pracy w elastycznych godzinach.

Spacer z psem, wizyta u dentysty czy odebranie dziecka z przedszkola – tego typu obowiązki trudno połączyć z pracą w biurze w sztywnych godzinach. Dlatego pracownicy cenią sobie niezależność, jaką daje praca zdalna w domu.

Ankietowani podkreślali również, że plusem pracy zdalnej jest większe skupienie się na pracy oraz samodzielne zaaranżowanie stanowiska pracy.

 

Wady pracy zdalnej

Jednak praca online ma także swoje minusy. Wady pracy zdalnej dla pracodawców związane są przede wszystkim z problemami w płynnym zarządzaniu zespołem przez menadżerów oraz w wewnętrznej komunikacji w firmie. Komplikują się także kwestie związane z BHP pracowników oraz zabezpieczeniem firmowych danych.

 

Minusy zdalnej pracy w domu dostrzegają także pracownicy.

Badanie w ankiecie portalu pracuj.pl wskazywali, że do największych wad pracy zdanej w domu należą:

  • Trudność w oddzieleniu czasu prywatnego i zawodowego.
  • Konieczność wykorzystania prywatnej przestrzeni do celów zawodowych.
  • Ponoszenie dodatkowych wydatków na prąd i konserwację urządzeń używanych do pracy.
  • Rzadsze kontakty ze współpracownikami.

Ten ostatni punkt jest szczególnie niepokojący, bo prowadzi do rozluźnienia relacji towarzyskich w zespole, a przez to pogorszenia atmosfery pracy. W raporcie aż 42% badanych przyznało, że pracując zdalnie odczuwa czasem samotność oraz tęsknotę za współpracownikami. Dlatego najbardziej wydajnym modelem na przyszłym rynku pracy stanie się prawdopodobnie model hybrydowy.

 

Plusy i minusy pracy zdalnej i hybrydowej a domowe biuro

Wyniki badań związanych z pracą zdalną pokazują, że efektywność pracy zdalnej jest związana mocno z przestrzenią, w której odbywa się praca. Biuro urządzone w domu może wspomagać produktywność i sprzyjać koncentracji. Jednak może także utrudniać codzienne funkcjonowanie.

 

Co ciekawe łączenie pracy zdalnej z pracą w biurze (model hybrydowy) wpłynęło na zmiany w przestrzeni biurowej. Jak podają eksperci serwisu well.hr przed pandemią w biurach przeważały miejsca do pracy indywidualnej i stanowiły około 70 proc. przestrzeni - stwierdzili. Obecnie tworzy się coraz częściej strefy do pracy całego zespołu. Takie przestrzenie służą do organizowania burz mózgów i swobodnych rozmów, a to sprzyja kreatywności i budowaniu relacji w zespole.

 

Dlatego coraz większą popularnością – nawet u osób, które doceniają plusy pracy zdalnej w domu – cieszą się przestrzenie coworkingowe. To miejsca, w których można wynająć własne biurko na godziny – dokładnie wtedy, gdy mamy ochotę otoczyć się szumem biura lub nie możemy chwilowo pracować z domu.

 

Praca w domu i coworking – jak łączymy to w mieszkaniach na wynajem Urban Home

W Urban Home postanowiliśmy połączyć wszystkie zalety pracy zupełnie zdalnej lub hybrydowej w domu z możliwością pracy w coworkingu. Dlatego nasze mieszkania na wynajem aranżowane są tak, aby znalazła się w nich wydzielona strefa na domowe biuro.

Zadbaliśmy także o to, aby do mieszkań wpadała duża ilość naturalnego światła. Lokatorzy pracujący zdalnie docenią także dostęp do ogródka lub balkonu wychodzącego na zadrzewione patio. Oferujemy także swobodny dostęp do szybkiego Wi-Fi na terenie całego budynku.

A co z lokatorami, którzy zapragną popracować wspólnie z innymi lub zorganizować okazjonalne spotkanie z zespołem? Nie muszą już szukać miejsc do coworkingu i przeznaczać dodatkowego budżetu na wynajem miejsca. W inwestycjach Urban Home przygotowaliśmy specjalne pomieszczenia do coworkingu. Lokatorzy znajdą w nich stanowiska do indywidualnej pracy, miejsce do pracy grupowej oraz aneks kuchenny.

 

Wynajmij mieszkanie do pracy zdalnej z Urban Home (Warszawa i Wrocław)

Szukasz w Warszawie lub we Wrocławiu mieszkania na wynajem, w którym żyje się i pracuje naprawdę komfortowo? Zapraszamy do apartamentów Urban Home.

We Wrocławiu przygotowaliśmy mieszkania w inwestycji Apartamenty Traugutta – zaledwie 800 metrów od Rynku. W Warszawie oferujemy apartamenty w inwestycji Apartamenty Rubikon, które mieszczą się w dzielnicy Włochy – spokojnej, zielonej okolicy, jednak z doskonałym dojazdem do ścisłego centrum miasta.

Wszystkim naszym lokatorom zapewniamy udogodnienia takie jak: zamki w mieszkaniach na kartę, miejsca parkingowe, rowerownię czy monitoring.

 

W Urban Home zajmujemy się profesjonalnym wynajmem mieszkań. Dlatego oferujemy Ci:

  • Bezpieczną umowę weryfikowana przez prawników.
  • Szybkie formalności – możliwość najmu nawet w 48 godzin.
  • Opiekuna mieszkańca dostępnego 24/7.

 

Dowiedz się więcej o najmie profesjonalnym →

 

Masz pytania związane z najmem mieszkań Urban Home? Skontaktuj się z nami i porozmawiaj. Znajdziemy dla Ciebie mieszkanie, w którym odczujesz wszystkie zalety zdalnej pracy w domu.