Skip to content
Urban Home

Dlaczego warto wybrać najem instytucjonalny? 18 zalet, które Cię przekonają

18 zalet najmu instytucjonalnego. Poznaj korzyści dla najmującego

 

Od prywatnego właściciela czy od firmy? Przed takim dylematem stają osoby, które szukają mieszkania na wynajem. Jesteś jedną z nich? Koniecznie poznaj aż 18 zalet najmu instytucjonalnego.

 

1. Wynajem bez pośredników

W wynajmie instytucjonalnym wynajmujesz lokal bezpośrednio od właściciela i wyłącznie z nim ustalasz zasady wynajmu. Dlatego zasady są niezmienne i nie spotkają Cię żadne ukryte koszty w postaci prowizji za pośrednictwo.

 

2. Dowolny okres najmu

Umowę najmu instytucjonalnego możesz zawrzeć na czas oznaczony, ale dowolny. Możesz więc mieszkać w jednym miejscu przez 30 lat lub tylko rok – wszystko zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

 

3. Bezpieczna umowa

Firmy zajmujące się wynajmem znają doskonalone przepisy związane z wynajmem mieszkań, a ich umowy są konsultowane przez prawników, dlatego masz pewność, że podpisana umowa najmu instytucjonalnego jest zgodna z prawem i pozbawiona niedozwolonych zapisów. Dzięki temu zabezpiecza także Twoje interesy.

 

Dowiedz się więcej o umowie najmu instytucjonalnego →

 

4. Mniej formalności

Umowa najmu instytucjonalnego jest mniej wymagająca niż umowa o najmie okazjonalnym. Gdy decydujesz się na najem instytucjonalny, do umowy musisz dołączyć oświadczenie o dobrowolnym opuszczeniu mieszkania po zakończeniu umowy, ale nie musisz podawać, gdzie potem zamieszkasz, ani dołączyć zgody właściciela tego mieszkania na przyjęcie Cię pod swój dach.

Dzięki temu wynajmiesz mieszkanie, nawet jeśli nie masz innego miejsca, w którym możesz zamieszkać.

Warto dodać, że w niektórych przypadkach można podpisać także standardową umowę najmu lokalu mieszkalnego, która nie wymaga oświadczenia o dobrowolnym opuszczeniu mieszkania. Wynajmujący zazwyczaj oferują taką opcję osobom o bardzo dobrej historii kredytowej, lub osobom, które zdecydują się na opłacenie wyższej kaucji za mieszkanie.

 

Dowiedz się więcej o różnicach między najmem okazjonalnym a najmem  instytucjonalnym →

 

5. Przejrzysta kaucja

Gdy podpasujesz umowę najmu, obowiązuje kaucja zabezpieczająca. Przepisy wymagają, aby kaucja nie była wyższa niż 6-krotność czynszu. Jednak właściciel mieszkania może ustalić niższą kaucję.

Zdarza się, że w najmie instytucjonalnym, właściciele mieszkania oferują nawet kaucję w wysokości 1-misięczego czynszu. To opcja dla osób, które potwierdzą, że terminowo opłacają wszystkie swoje zobowiązania (np. kredyty). Jeśli ktoś nie ma historii kredytowej wcale, wówczas potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie, więc kaucja może wynieść 2-lub 3-krotność miesięcznego czynszu.

 

6. Jasne zasady opłat za wynajem

W wynajmie instytucjonalnym zawsze wiesz, dlaczego płacisz co miesiąc określoną kwotę. Wysokość czynszu nie zmienia się przez cały okres obowiązywania umowy. A media rozliczasz według aktualnego zużycia.

 

7. Wprowadzisz się nawet w 48h

Firma wynajmująca mieszkanie ma ustalone procedury związane z wynajem, więc zazwyczaj jest w stanie szybko przygotować formalności. Ponadto w najmie instytucjonalnym często nie musisz czekać, aż poprzedni najmujący się wyprowadzi, a właściciel uporządkuje lokal. Więc jeśli zależy Ci na czasie i chcesz się wprowadzić natychmiast do mieszkania, warto szukać ofert najmu od firm.

 

8. Duży wybór mieszkań na wynajem

W wynajmie instytucjonalnym nie tracisz czasu na porównywanie oferty różnych wynajmujących. W jednym miejscu masz od razu wiele dostępnych mieszkań – o różnym metrażu, układzie pomieszczeń czy różnej kolorystyce wnętrz. Często możesz wybrać również piętro, widok z okien i ich ekspozycję.

 

9. Mieszkanie na wynajem jak Twoje

Rzeczy właścicieli zalegające w szafach? Przychodzące awiza? Niespodziewane wizyty właściciela? Nie w wynajmie instytucjonalnym. Tu mieszkania przygotowane są specjalnie pod wynajem. Dlatego wynajmowane mieszkanie jest wyłącznie Twoje i możesz w nim mieszkać jak we własnym.

 

10. Pełne wyposażanie mieszkania

Mieszkania oferowane w wynajmie instytucjonalnym mają wszystkie niezbędne sprzęty typu: pralka, lodówka, zmywarka czy piekarnik. Są też w pełni umeblowane, więc niczego nie musisz transportować ze sobą, chyba że bardzo chcesz mieć przy sobie swoją ulubioną kanapę – to też nie problem.

 

11. Nowoczesny design mieszkania

Nie lubisz babcinych zasłon ani meblościanek pamiętających czasy PRL-u? Firmy wynajmujące swoje mieszkania dbają, żeby wygląd mieszkania nadążał za trendami. Często współpracują z architektami i projektantami wnętrz, którzy dbają, aby mieszkanie było jak najbardziej funkcjonalne.

Jeśli więc zależy Ci na nowoczesnym (i wygodnym!) designie, wybierz apartament w wynajmie instytucjonalnym.  

 

12. Dobry stan techniczny mieszkania

Nieszczelne okna, słaba izolacja budynku czy stare sprzęty w mieszkaniu mogą spowodować niebotyczne rachunki za prąd i ogrzewanie. I będziesz musiał płacić je Ty jako wynajmujący.

Jednak lokale oferowane w ramach wynajmu instytucjonalnego to najczęściej nowe mieszkania, a budynki spełniają wysokie normy energooszczędności.

 

13. Komfortowa infrastruktura budynku

Zależy Ci na codziennym komforcie życia? Budynki mieszkalne wznoszone na wynajem oferują szereg udogodnień – parkingi dla rowerów i samochodów, place zabaw, skwery i wybiegi dla psów.

 

14. Opiekun najemcy

Chcesz mieszkać, a nie przejmować się wynajmem? Firmy oferujące wynajem oddają klientom do dyspozycji opiekuna mieszkańca, z którym możesz się zawsze skontaktować w sprawie wynajmowanego mieszkania (np. w sprawie płatności, problemów technicznych czy usterkach).

 

15. Łatwy kontakt z zarządcą

Przez telefon, mailem lub online – w wynajmie instytucjonalnym możesz skontaktować się z zarządcą wynajmu tak, jak Ci wygodnie. Wiele firm udostępnia klientom portal najemcy, przez którą można administrować wynajmem.

 

16. Zwierzęta mile widziane

Znalezienie mieszkania na wynajem wraz z kudłatym przyjacielem to wyzwanie! Jeśli więc chcesz dzielić swoje cztery kąty z psem czy kotem, zdecyduj się na wynajem instytucjonalny, w którym właściciel zazwyczaj bez problemu akcentuje czworonożnych lokatorów.  

 

Dowiedz się więcej o wynajmie mieszkania z psem lub kotem →

 

17. Błyskawiczna naprawa awarii w mieszkaniu

Zepsuty kran, właściciel mieszkania zapadł się pod ziemię, a Ty w końcu decydujesz się samodzielnie (i na własny koszt!) usunąć awarię. Nie chcesz, żeby Cię to spotkało? Najem instytucjonalny zapewnia w pełni profesjonalną obsługę – zgłaszasz usterkę zarządcy, a on natychmiast organizuje naprawę.

 

18. Nowe potrzeby – nowy lokal

Podczas wynajmu mieszkania Twoje potrzeby mogą się zmienić. Może powiększy Ci się rodzina? Może zatęsknisz za większym metrażem? W wynajmie instytucjonalnym nie musisz poświęcać wielu tygodni na znalezienie nowego lokum. Właściciel dysponuje wieloma innymi mieszkaniami, a jedno z nich na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Czy rzeczywiście najem instytucjonalny ma te wszystkie zalety? Pamiętaj, że firmy zajmujące się profesjonalnie wynajmem dbają o swoją opinię na rynku. Dlatego starają się utrzymać jak najwyższe standardy wynajmu. Jeśli chcesz pewnie, bezpiecznie i komfortowo wynająć mieszkanie, na pewno warto rozważyć wynajem instytucjonalny.

W Urban Home zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania związane z wynajmem.

Skontaktuj się z nami i powiedz, jakiego mieszkania potrzebujesz