Mieszkanie dla freelancera – jak znaleźć idealną przestrzeń do home office
Czy po czasach pandemii praca w modelu zdalnym na dobre zadomowiła się w polskich firmach? Według danych GUS pod koniec drugiego kwartału 2022 roku online pracowało w Polsce zaledwie… 3,8 proc. pracowników. Są to głównie freelancerzy z sektora IT. Okazuje się, że praca w domu stawia wiele wyzwań. Jednym z nich jest mieszkanie dla freelancera dostosowane do potrzeb home office. Czy da się połączyć wygodne mieszkanie i wydajną pracę z własnego domu?
Home office – dlaczego nie jest tak różowo?
Brak kosztów dojazdu do biura, elastyczny czas pracy, poczucie niezależności – praca freealncera na home office ma wiele zalet. Jednak nie ma róży bez kolców. Praca w domowym zaciszu ma swoje wymagania.
Głównym problemem, na jaki wskazują osoby pracujące z domu, jest oddzielenie przestrzeni prywatnej od służbowej. Chodzi tu przede wszystkim o miejsce do pracy biurowej. Trudno skupić się przy kuchennym stole, który nagle staje się Twoim biurkiem. W internecie krążą nawet poradniki, jak rozstawić wygodnie laptopa w… kąciku gospodarczym na desce do prasowania.
Domowe otoczenie nie sprzyja koncentracji także z innych względów – przecież w domu zawsze jest coś do zrobienia – trzeba włączyć zmywarkę, wyjąć pranie z pralki, zrobić porządek w szafie. Do tego nikt oprócz nas nie kontroluje, czy w godzinach pracy rzeczywiście pracujemy, a nie buszujemy na Allegro lub plotkujemy przez telefon ze znajomymi. Dlatego home office wymaga ogromnej samodyscypliny i świetnej organizacji czasu pracy.
Mieszkanie dla freelancera – rozkład pomieszczeń
Jak powinno wyglądać mieszkanie dostosowane do pracy w trybie home office? Przede wszystkim trzeba pamiętać o wyraźnym oddzieleniu przestrzeni służbowej od reszty mieszkania. I nie chodzi tu tylko o to, żeby fizycznie odgrodzić się od części, w której relaksujemy się przed telewizorem czy śpimy.
Ważny jest także sam rytuał „wychodzenia do biura”. Świadomość, że oto jesteśmy w przestrzeni, które służy nam wyłącznie do pracy, pomaga nam skupić się na obowiązkach. A gdy opuszczamy to miejsce, dajemy znać naszemu umysłowi, że czas na odpoczynek.
Dlatego idealnie, gdy za domowe biuro może posłużyć nam odrębny pokój. Jeśli mieszkamy w kawalerce lub mamy do dyspozycji salon oraz sypialnię, nie pozostaje nam nic innego, jak wygospodarować część pokoju.
Na kąt do pracy warto wybrać przestrzeń, którą da się odizolować od reszty pomieszczenia, np. za pomocą parawanu, regału lub paneli akustycznych. Jednak trzeba pamiętać o naturalnym oświetleniu, więc biurko najlepiej postawić nieopodal okna. Dzienne światło doda nam energii, a wzrok będzie mniej przeciążony pracą przed ekranem. No i będziemy dobrze widoczni podczas spotkania online z klientem lub współpracownikami.
Home office – aranżacja, która sprzyja pracy
Kolory mają duży wpływ na nasz nastrój – potrafią wyciszyć, dodać energii lub rozdrażnić. Dlatego w domowej strefie home office przemyśl dobrze kolorystykę. Najlepiej postawić na neutralne, spokojne odcienie – np. biel czy jasny beż – które nie będą Cię rozpraszać. Jednak uzupełnij je żywszymi akcentami, żeby uniknąć monotonii. Możesz dorzucić dodatki w kolorze butelkowej zieleni, fuksji lub złota.
Dobrym pomysłem jest uzupełnienie domowego biura o rośliny. Rośliny doniczkowe nie tylko upiększą otoczenie, ale także oczyszczą powietrze. W przerwie od pracy warto popatrzeć na rośliny, bo zielony kolor koi zmęczone oczy.
Poza tym domowe biuro to miejsce, w którym spędza się mnóstwo czasu, więc musisz je lubić. Koniecznie umieść tam dodatki, które poprawiają Ci samopoczucie – zdjęcie z szalonej wyprawy z przyjaciółmi czy reprodukcję ulubionego obrazu.
Jedno jest pewne – jeśli łączysz mieszkanie z miejscem pracy, musisz zadbać o dobry design. W pięknych wnętrzach pracuje się po prostu lepiej. Może warto pomyśleć o konsultacji z profesjonalnym architektem wnętrz, który pomoże Ci zaprojektować wymarzone mieszkanie dla freelancera?
Przestrzeń coworkingowa – gdy zatęsknisz za szumem biura
W raporcie portalu OLX oraz instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia aż 44% ankietowanych jako największą wadę pracy na home office wskazały ograniczony kontakt ze współpracownikami. Dlatego alternatywą dla pracy zdalnej z domu może być przestrzeń co-workingowa. Są osoby, które wydajnie pracują, gdy otaczają ich stymulujące dźwięki open space lub mają świadomość, że w pokoju obok także ktoś pracuje.
Coworking to także świetna okazja, żeby nawiązać nowe znajomości zawodowe. Filiżanka kawy przy Coffee Point sprzyja pogawędkom, przy których można wymienić się doświadczeniami lub nawet nawiązać współpracę.
Jednak najem przestrzeni coworkingowej to dodatkowy koszt prowadzenia działalności. Czy można więc połączyć dwie możliwości w mieszkaniu dla freelancera – home office i coworking?
Mieszkania dla freelancerów na wynajem
Obecnie coraz częściej powstają budynki lub nawet całe osiedla projektowane specjalnie pod potrzeby osób, które pracują w modelu zdalnym lub hybrydowym. Takie mieszkania na wynajem umożliwiają bezproblemową aranżację przestrzeni do pracy. Lokator znajdzie tam zaplanowany kąt na biurko, swobodny dostęp do sieci Wi-Fi oraz nowoczesny design wnętrz.
Wspólne przestrzenie w budynku mogą mieć też wyznaczone miejsca do coworkingu, gdzie znajdują się biurka, a w zasięgu ręki stoi ekspres do kawy. W sam raz dla osób, które mają ochotę popracować w towarzystwie.
W mieszkaniu dla freelancerów przyda się także balkon, ogródek lub dostęp do patio. Możliwość pracy na świeżym powietrzu, to udogodnienie, które doceni każdy freelancer zwłaszcza w ciepły, letni dzień.
Urban Home – jak wyglądają nasze mieszkania dla freelancerów
W Urban Home proponujemy mieszkania dla freelancerów w Warszawie oraz we Wrocławiu.
#BBD0E0
»