Jesteś freelancerem, któremu do pracy wystarczy laptop i internet? Możesz pracować z domu lub wynająć miejsce w przestrzeni coworkingowej. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Więc może jest jeszcze jakieś trzecie wyjście? Czy można pracować na home office, a jednocześnie mieć na wyciągniecie ręki przestrzeń coworkingową? Zobaczmy.
Home office – plusy i minusy
Praca w domowym zaciszu to marzenie wielu osób. Siedzisz przy własnym zacisznym biurku. Nie tracisz czasu na dojazd do biura i stanie w korkach w godzinach szczytu. Samodzielnie wyznaczasz sobie czas pracy. No i zawsze odbierzesz przesyłkę od kuriera.
Jednak praca na home office ma także swoje wymagania, którym nieraz trudno sprostać. Portal Newspoint przygotował po dwóch latach pandemii raport „Home office oczami internautów”.
Ankietowani wskazywali, że największymi wadami pracy z domu są:
- Trudność ze skupieniem się.
- Brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami.
- Zacieranie się granicy między życiem zawodowym a prywatnym.
Okazuje się, że domowa cisza może tak samo utrudnić pracę jak gwar firmowego biura. Wyciągnięcie naczyń ze zmywarki okaże się zdecydowanie pilniejsze niż lista zadań. Poczucie izolacji na dłużą metę może okazać się nie do zniesienia.
Nie można też zapominać, że pracując w domu, musisz samodzielnie zapewnić sobie wszystko, co potrzebne Ci jest do pracy. Nie tylko komputer, ale także np. drukarkę, ksero czy skaner.
Jeśli odczuwasz więc coraz silniej mankamenty home office, możesz zdecydować się na pracę w przestrzeni coworkingowej.
Jak znaleźć idealną przestrzeń do pracy dla freelancera →
Co to jest coworking
Coworking to nic innego jak wynajęcie własnego miejsca do pracy w pomieszczeniu, które współdzielisz z innymi freelancerami. Możesz po prostu przyjść i usiąść przy biurku, jakie akurat jest wolne lub wynająć stałe miejsce.
Najczęściej coworkingi przybierają formę open space’ów z wydzielonymi stanowiskami. Jednak większość coworkingów umożliwia także wynajęcie odrębnego pokoju np. gdy chcesz wziąć udział w wideokonferencji i potrzebujesz większej prywatności.
Dużą zaletą przestrzeni coworkingowych jest to, że oferują pełną infrastrukturę potrzebną do wygodnej pracy – biurko, ergonomiczny fotel, dostęp do internetu, drukarkę, aneks kuchenny, toalety. To po prostu kompletnie wyposażone biuro, które możesz wynająć na określony czas. Dzięki temu dom może Ci służyć wyłącznie do odpoczynku i relaksu. Wychodzisz z biura i kończysz pracę. Koniec z kącikiem do pracy schowanym w salonie za parawanem.
Przestrzenie coworkingowe przyciągają także nowoczesnym designem wnętrz. Jeśli jesteś estetą i wygląd otoczenia ma duży wpływ na Twoje samopoczucie, wynajęcie biura coworkingowego to zdecydowanie dobry pomysł.
Przestrzeń coworkingowa – atmosfera, która inspiruje
Jednak największa zaleta coworkingu związana jest z aspektem społecznym. W raporcie „Rok 2020 – ludzka twarz coworkingu” 30% ankietowych przyznaje, że wybrało pracę w coworkingu, bo może tam spotkać ludzi z innych firm. Praca w coworkingu to okazja, żeby nawiązać nowe znajomości, wymienić się doświadczeniami, a może nawet rozpocząć współpracę.
Nie bez znaczenia jest także swobodna, twórcza atmosfera, jaka zazwyczaj panuje w coworkingu. O wiele łatwiej zmobilizować się do działania, gdy otaczają Cię osoby o podobnym podejściu do pracy i stylu życia. We wspomnianym raporcie aż 41% badanych przyznało, że odkąd pracują w coworkingu potrafią lepiej skoncentrować się na zadaniach i lepiej planują swoją pracę.
Coworking – jakie ma wady
Oczywiście praca w przestrzeni coworkingowej nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim chodzi o kwestię finansową. Choć coworking jest zdecydowanie tańszy niż wynajęcie pełnowymiarowego biura, to jednak jest to dodatkowy koszt prowadzenia działalności.
Minusem coworkingu jest także praca na otwartej przestrzeni. Otaczają Cię rozmowy innych osób, komórki dzwonią, rozlegają się powiadomienia Messengera, a za plecami bulgocze ekspres do kawy. Jeśli biurowy szum pomaga Ci w koncentracji, nie ma problemu. Ale jeśli lubisz pracować w ciszy, coworking może Cię zmęczyć.
Przestrzenie coworkingowe zazwyczaj nie są także czynne cały dzień, więc na pewno nie jest to rozwiązanie dla osób, które najlepiej pracują w nocy.
Przestrzeń coworkingowa – gdzie znaleźć
Obecnie na terenie całej Polski funkcjonuje około 245 przestrzeni coworkingowych. Jeśli jesteś freelancerem pracującym w dużej aglomeracji nie będzie mieć problemów ze znalezieniem takiego miejsca.
Jednak wynajmowanie przestrzeni coworkingowej – tak samo jak praca na home office – ma swoje plusy i minusy. Czasami można mieć ochotę na samotną pracę w pełnym skupieniu, czasami potrzeba kontaktu z innymi. Dlatego coraz częściej osoby, które podejmują pracę w Warszawie, Wrocławiu czy w Krakowie, chcą wynająć mieszkanie blisko biur coworkingowych.
To dobry pomysł. Ale co powiesz na najem mieszkania w budynku, gdzie przestrzeń coworkingową masz na wyciągnięcie ręki i za korzystanie z niej nie musisz nic płacić?
Urban Home – łączymy home office z coworkingiem
Czy trzeba wybierać między pracą w domowym zaciszu a stymulującym gwarem coworkingu? W Urban Home uważamy, że absolutnie nie. Dlatego nasze mieszkania na wynajem jak i przestrzenie wspólne zaprojektowaliśmy tak, żeby sprzyjały pracy w modelu zdalnym lub hybrydowym.
Wszystkie mieszkania Urban Home można bez problemu zaaranżować na domowe biuro. Funkcjonalny układ pomieszczeń i mebli sprawia, że wygospodarujesz kąt do pracy nawet w mieszkaniu typu studio. Oferujemy także mieszkania 2- i 3-pokojowe. Możesz więc wydzielić na pomieszczenie służbowe cały osobny pokój. W standardzie zapewniamy lokatorom dostęp do szybkiej sieci Wi-Fi. Ale jeśli standardowa sieć będzie dla Ciebie zbyt wolna, możesz odpłatnie zwiększyć prędkość internetu do 1Gb/s.
W budynkach mieszkalnych zaplanowaliśmy także specjalne przestrzenie do coworkingu. Znajdziesz tam stanowiska do pracy biurowej, pufy, kanapę i aneks kuchenny. Możesz tam się przenieść, jeśli znudzi Ci się praca w mieszkaniu. Pracujesz zazwyczaj w firmowym biurze? Nasza przestrzeń do coworkingu to idealne miejsce, żeby zorganizować burzę mózgów poza siedzibą firmy.
Coworking w Warszawie i Wrocławiu z Urban Home
Zapraszamy do apartamentów Urban Home we Wrocławiu i w Warszawie z coworkingiem.
We Wrocławiu przygotowaliśmy mieszkania w inwestycji Apartamenty Traugutta – zaledwie 800 metrów od Rynku. W Warszawie oferujemy apartamenty w inwestycji Apartamenty Rubikon, które mieszczą się w dzielnicy Włochy – spokojnej, zielonej okolicy, jednak z doskonałym dojazdem do ścisłego centrum miasta.
Wszystkim naszym lokatorom zapewniamy udogodnienia, które zapewniają bezpieczne, komfortowe życie – bezkluczowe zamki w mieszkaniach, miejsca parkingowe, rowerownię oraz monitoring.
Postaw na profesjonalny wynajem mieszkań
W Urban Home zawodowo zajmujemy się wynajmem mieszkań. Możesz więc liczyć na w pełni profesjonalną obsługę najmu:
- Bezpieczna umowa zweryfikowana przez prawników.
- Szybkie formalności – możliwość najmu nawet w 48 godzin.
- Opiekun mieszkańca dostępny 24h/7.
Dowiedz się więcej o najmie profesjonalnym →
Masz pytania związane z najmem mieszkań Urban Home? Skontaktuj się z nami i porozmawiaj. Znajdziemy dla Ciebie mieszkanie, które łączy zalety home office i coworkingu.