Nie wyobrażasz sobie życia bez ukochanego zwierzaka? Nic dziwnego. Pies czy kot potrafią wnieść do naszego życia ogrom radości. Jeśli jednak chcesz wynająć (lub już wynajmujesz) mieszkanie, futrzasty ulubieniec może stać się nie lada problemem. Wielu właścicieli uważa, że obecność zwierzęcia to murowane szkody albo ciągłe hałasy, więc nie zgadzają się na wynajem mieszkania z psem lub kotem. Czy rzeczywiście tak trudno połączyć najem mieszkania z posiadaniem zwierzaka?
Wynajem mieszkania z psem lub z kotem – co mówią przepisy?
Przepisy regulujące najmem mieszkania nie zabraniają trzymać w nim zwierząt. O ile więc właściciel nie zastrzeże tego w umowie, wynajmujący może wprowadzić się z psem lub kotem. Teoretycznie nie musi on w ogóle informować właściciela, że będzie trzymał w mieszkaniu zwierzę. Tak samo jak nie musi go informować, że zamierza postawić w kuchni swój ekspres do kawy.
Jednak w praktyce lepiej omówić tę kwestię z właścicielem i upewnić się, że zezwala on na wynajem mieszkania z psem lub kotem. Jeśli właściciel jest niechętnie nastawiony do zwierząt, a zorientuje się, że mieszkasz z psem lub kotem, najpewniej i tak znajdzie sposób, żeby wypowiedzieć Ci umowę przed czasem.
Zwierzę w wynajmowanym mieszkaniu a zapisy w umowie
Umowa najmu powinna jak najbardziej precyzyjnie opisywać warunki najmu. Warto więc umieścić w niej zapis, że właściciel zgadza się (lub nie) na wynajem mieszkania z psem lub kotem.
Właściciel mieszkania może także określić, jakie dokładnie zwierzęta mogą przebywać w mieszkaniu. Może np. zgodzić się wyłącznie na małego psa lub nie zgodzić się na trzymanie psa rasy uważanej za niebezpieczną (pit bull terier, dog argentyński czy rottweiler).
Warto pamiętać, że jeśli właściciel nie zgadza się na wynajem mieszkania z psem lub kotem, może też zawrzeć w umowie zapis ustanawiający karę umowną za nieprzestrzeganie tego zakazu.
Jak wynajem mieszkania z psem lub z kotem wpływa na opłaty?
Gdy zamierzasz wynająć mieszkanie z psem lub kotem, może się zdarzyć, że właściciel zażąda od Ciebie wyższej kaucji lub ustanowi wyższą opłatę za czynsz. W ten sposób chce zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych strat, jakie wyrządzi Twoje zwierzę w mieszkaniu. Niewykluczone, że po wynajmie mieszkania z psem lub kotem trzeba będzie także odświeżyć mieszkanie, żeby pozbyć się zapachu zwierzęcia i alergenów, które mogą dokuczać przyszłym lokatorom.
Wyższa kaucja w przypadku wynajmu z psem lub kotem to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze niż wyższy czynsz. Jeśli faktycznie Twój pupil pogryzie kable czy zniszczy kanapę, właściciel potrąci Ci koszt usunięcia szkód z kaucji. Ale jeśli oddasz mieszkanie w nienaruszonym stanie – otrzymasz całą kaucję z powrotem.
Zgodnie z przepisami kaucja przy wynajmie mieszkania nie może być wyższa niż 6-krotność czynszu w momencie podpisywania umowy.
Wynajem mieszkania ze zwierzęciem – jakie obowiązki ma najemca?
§ 1. Trzeba pamiętać, że najemca mieszkania, który zabiera ze sobą psa lub kota, odpowiada prawnie za zachowanie swojego pupila. Art. 431 Kodeksu cywilnego mówi wyraźnie:1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Jeśli więc najmujesz mieszkanie z psem lub kotem, a zniszczy on mieszkanie, właściciel może domagać się od Ciebie pokrycia kosztów naprawy szkód, nawet jeśli w umowie zgodził się na zwierzę.
Dlatego jeśli wprowadzasz się do mieszkania z psem lub kotem, a zauważysz jakieś uszkodzenia, warto je zaznaczyć w umowie, protokole zdawczo-odbiorczym lub dołączyć dokumentację zdjęciową. W ten sposób zabezpieczysz się przed nieuzasadnionymi roszczeniami właściciela w chwili zdawania lokalu.
Wynajem z psem lub kotem a wypowiedzenie umowy najmu
Co się dzieje, jeśli właściciel zastrzeże w umowie, że nie życzy sobie obecności psa lub kota w mieszkaniu, a najemca złamie ten zakaz? Taka sytuacja może spowodować, że właściciel wręczy wypowiedzenie umowy najmu przed czasem zakończenia umowy.
Podstawą takiego wypowiedzenia jest fakt, że najemca użytkuje lokal niezgodnie z umową. Zanim jednak właściciel prześle wypowiedzenie, musi najpierw wysłać najemcy pisemne upomnienie. Jeśli nie odniesie to żadnego skutku, właściciel może wręczyć wypowiedzenie umowy.
Warto wiedzieć, że w przypadku umowy najmu na czas określony termin wypowiedzenia to 1 miesiąc kalendarzowy. (Wypowiedzenie musi być dostarczone najemcy w ciągu miesiąca poprzedzającego okres wypowiedzenia). W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia jest równy okresowi, za jaki opłacany jest czynsz (miesięcznie czy kwartalnie).
Wynajem mieszkania z psem – co wziąć pod uwagę
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie z psem, pamiętaj, że lokalizacja mieszkania nie może być przypadkowa. Oprócz swoich potrzeb, musisz także wziąć pod uwagę potrzeby swojego pupila.
Zanim zdecydujesz się na określone mieszkanie, sprawdź, czy niedaleko budynku jest teren, na którym pies będzie mógł się wybiegać i załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Idealnie jeśli w pobliżu znajduje się specjalny wybieg dla psów, gdzie możesz bezpiecznie spuścić psa ze smyczy. Sprawdź też, czy bez problemu zabierzesz psa lub kota do pobliskiego gabinetu weterynaryjnego.
Mieszkanie do wynajęcia z psem lub kotem – gdzie szukać?
Osoby, które szukają mieszkania do wynajęcia z psem lub kotem, często zderzają się z niechęcią (lub co najmniej ostrożnością) właścicieli. W momencie, gdy wspominają o zwierzęciu, słyszą odmowę lub otrzymują wyższy czynsz.