Skip to content
Urban Home

Wynająć czy kupić mieszkanie? Wykładamy wszystkie karty na stół

Lepiej kupić (na kredyt) mieszkanie czy je wynajmować? Dla niektórych wybór jest oczywisty – kupują, bo wolą co miesiąc płacić za mieszkanie, które stanie się ich własnością. Tyle że pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kwestie czysto finansowe. Sprawdź, jakie zalety ma wynajem mieszkania. Być może okaże się, że dla Ciebie to zdecydowanie lepsze wyjście niż zakup.

 

Dlaczego warto wynajmować mieszkanie?

 

Możesz łatwo zmienić mieszkanie

Gdy kupujesz mieszkanie wybierasz swoje miejsce na Ziemi, a to daje poczucie stabilizacji. Tylko co w przypadku, gdy dostaniesz atrakcyjną ofertę pracy w innym mieście? Albo po prostu zechcesz zmienić miejsce zamieszkania? Gdy wynajmujesz mieszkanie, po prostu zmieniasz je na inne. Jesteś wolny i niezależny. Decyzję o przeprowadzce o wiele trudniej podjąć, gdy masz kupione mieszkanie, a opłaty z nim związane (rata kredytu, czynsz) nie znikną, gdy się z niego wyprowadzisz.

 

Możesz sprawdzić, jak chcesz mieszkać

Nie masz pewności, czy wolisz mieszkać w starym budownictwie, czy na osiedlu, które właśnie wyszło spod ręki dewelopera? Czy bardziej podoba Ci się życie w centrum miasta czy na przedmieściach? Zanim zdecydujesz się na kupno, wynajmij najpierw mieszkanie i sprawdź, co naprawdę Ci odpowiada. Możesz wypróbować różne opcje, a gdy zdecydujesz się w końcu na kupno, masz pewność, że wybierasz mieszkanie swoich marzeń.

 

Nie masz kredytu na (prawie) całe życie

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe. Jeśli zdecydujesz się na zmienne stopy procentowe, to także ciągła niepewność, ile wyniesie rata kredytu za rok, 5 czy 10 lat.

Nawet decyzja o kredycie hipotecznym na stałych stopach nie daje pewności, że rata kredytu nie zmieni się przez cały okres kredytowania. Aktualne oferty kredytu hipotecznego mają gwarancję stałej stopy tylko na 5 lat.

Gdy wynajmujesz mieszkanie, a opłata wzrośnie, wiesz, że nie jest to obciążenie „na zawsze”. I w każdym momencie możesz poszukać oferty, która bardziej odpowiada Twoim możliwościom finansowym.

 

Opłata za wynajem jest niższa niż rata kredytu

Według portalu Expander średnia wysokość opłat za wynajem mieszkania w największych aglomeracjach w Polsce jest średnio o 1000-1500 zł niższa niż rata kredytu hipotecznego na okres 35 lat (dane na lipiec 2022 r.). Wynajęte mieszkanie generuje więc zdecydowanie mniejsze koszty miesięczne.

 

Możesz wynająć mieszkanie na długi czas

Jeśli kupisz mieszkanie, nie martwisz się, że pewnego dnia zjawi się właściciel i wręczy Ci wypowiedzenie umowy najmu, a Ty znów musisz szukać nowego mieszkania. No i nie masz żadnych wizyt właściciela. To fakt. Jednak przy wynajmie także możesz zapewnić sobie taki komfort.

Przy wynajmie profesjonalnym możesz podpisać umowę najmu na dowolnie długi okres. Właścicielem mieszkania jest firma, a nie osoba prywatna, więc też nie musisz obawiać się niezapowiedzianych odwiedzin. Przy wynajmie instytucjonalnym czujesz się zupełnie jak we własny mieszkaniu, a nie wynajmowanym.

 

Dowiedz się więcej o najmie profesjonalnym →

 

Możesz szybko się wprowadzić

Zakup mieszkania (zwłaszcza na kredyt) wiąże się z masą formalności, które na pewno trwają dłużej niż podpisanie umowy najmu. Do tego dorzuć czas potrzebny, żeby wykończyć lub zrobić remont kupionego mieszkania. Jeśli potrzebujesz mieszkania „na już” i nie chcesz bawić się w remonty, wynajem na pewno będzie lepszą opcją.

 

Nie inwestujesz pieniędzy w urządzenie mieszkania

Kupione mieszkanie możesz urządzić tak, jak chcesz. O ile masz pieniądze i czas, żeby je wykończyć i urządzić. Do wynajmowanego mieszkania wprowadzasz się i tyle. Nie musisz przeznaczać środków na wykończenie wnętrz, meble czy podstawowe sprzęty AGD.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wynajmowane mieszkanie będzie urządzone w nowoczesny sposób i miało wysoki standard, zdecyduj się na najem instytucjonalny.

 

Nie przejmujesz się stanem technicznym mieszkania

Malowanie ścian, wymiana pionów kanalizacyjnych, zepsuta instalacja elektryczna – gdy masz własne mieszkanie to wszystko jest na Twojej głowie. I na Twój koszt. Ale gdy wynajmujesz mieszkanie naprawy i konserwacja mieszkania to nie Twoje zmartwienie. Zajmuje się tym właściciel. Ty po prostu mieszkasz. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

 

Nie przejmujesz się awariami sprzętów i urządzeń

W swoim mieszkaniu masz swój sprzęty i urządzenia, ale gdy się zepsują musisz naprawiać je na własny koszt lub kupić nowe. Jednak są rodzaje wynajmu, przy których nie musisz przejmować się awarią pralki czy zmywarki. W wynajmie profesjonalnym za naprawę sprzętu odpowiada firma wynajmująca. To znów oszczędność Twojego czasu i Twoich pieniędzy.

 

Dowiedz się więcej o najmie profesjonalnym →

 

Kupno czy wynajem mieszkania – co się bardziej opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej kupić czy wynająć mieszkanie, na pewno chcesz skalkulować koszty obu rozwiązań. Żeby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę nie tylko wysokość ceny za wynajem lub wysokość raty kredytu. Czekają na Ciebie jeszcze inne opłaty. Jakie?

 

Opłaty związane z zakupem mieszkania

  • Koszty notarialne – zarówno gdy kupujesz mieszkanie za gotówkę, jak i na kredyt akt własności wiąże się z opłacaniem pracy notariusza.
  • Podatek od PCC – jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego obwiązuje cię podatek od czynności cywilnoprawnych (2% od wartości nieruchomości).
  • Opłaty związane z udzieleniem kredytu hipotecznego – wkład własny (10-20% wartości kredytu), ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, prowizja banku.
  • Koszty związane z wykończeniem mieszkania pod klucz, remont mieszkania i jego urządzenie.

Opłaty związane z wynajem mieszkania

  • Kaucja – właściciel mieszkania zazwyczaj pobiera od najmującego kaucję, która jest zwracana po zakończeniu umowy najmu. Wysokość kaucji nie może przekroczyć 6-miesięcznego czynszu.

Jak widać z zestawienia, wynajem mieszkania wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi kosztami formalności. Przy wynajmie nie musisz także gromadzić środków na wkład własny kredytu. Więc ogólny bilans finansowy związany z wynajmem mieszkania jest na starcie bez wątpienia korzystniejszy niż w przypadku kupna mieszkania.

 

Kupować czy wynajmować mieszkanie – jak podjąć decyzję

Przed podjęciem decyzji – kupić czy wynająć mieszkanie – warto wziąć po uwagę różne aspekty. Zarówno te czysto finansowe, jak i te związane z naszymi życiowymi planami. Dla kogo wynajem mieszkania będzie dobrym wyborem?

Wynajmij mieszkanie, jeśli:

  • Twoja sytuacja życiowa jest dynamiczna – zmieniasz pracę, dużo podróżujesz.
  • Nie chcesz wiązać się długotrwałym kredytem.
  • Chcesz wypróbować różne opcje zamieszkania.
  • Potrzebujesz szybko znaleźć mieszkanie.
  • Chcesz ograniczyć formalności związane z mieszkaniem.
  • Chcesz obniżyć miesięczne opłaty za mieszkanie.
  • Nie masz zdolności kredytowej.
  • Nie chcesz brać na siebie obowiązków związanych z konserwacją mieszkania.

Nadal nie wiesz, czy lepiej wynajmować czy kupić mieszkanie?

Jeśli wahasz się, czy wynająć mieszkanie, skontaktuj się z nami. W Urban Home profesjonalnie zajmujemy się wynajmem mieszkań. Wynajmujemy mieszkania zarówno w ramach najmu instytucjonalnego, jak na podstawie klasycznej umowy najmu. Wyjaśnimy Ci wszystkie zasady wynajmu oraz doradzimy, czy to rozwiązanie dla Ciebie.