Skip to content
Urban Home

Jak wynająć idealne mieszkanie dla pracownika? Praktyczne wskazówki

Według ekspertów EY Polska jednym z mega trendów kształtujących obecnie rynek pracy jest Globalizacja Talentów. Działy HR rekrutują cennych pracowników z innych miast, krajów, a nawet kontynentów. Coraz ważniejszym benefitem, jaki może zaoferować firma, staje się wynajem mieszkania dla pracownika. Na wynajem służbowych mieszkań decydują się także firmy, które wysyłają swoich pracowników w delegację. Jak firma może pewnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie dla pracownika?

 

Polski rynek mieszkań na wynajem

Polski rynek mieszkań na wynajem wciąż jest zdominowany przez inwestorów indywidualnych, którzy nie zajmują się wynajmem zawodowo, ale traktują to jako dodatkowe źródło dochodu.

Jednak według analiz portalu Otodom obecnie znacząco skraca się czas wyświetlania ofert, a co za tym idzie dostępność mieszkań, które rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Co więc zrobić, gdy szukamy zakwaterowania dla pracowników i kiedy potrzebne jest nie jedno a kilka mieszkań? Od kogo więc lepiej wynająć mieszkanie dla pracowników? Od właściciela indywidulanego czy od firmy?

 

Wynajem mieszkania dla pracowników od osoby prywatnej

Wynajem mieszkania dla pracowników od osoby prywatnej może być dla firmy kłopotliwy. Co w sytuacji, gdy trzeba wynająć jednocześnie wiele mieszkań dla grupy pracowników blisko biura? Na dodatek mieszkań o tak samo wysokim standardzie czy zbliżonym metrażu? Firmę czeka w tym momencie współpraca z wieloma indywidulanymi właścicielami, a to komplikuje proces najmu, trwa dłużej i generuje dla firmy wyższe koszty.

Wynajem od osób prywatnych bywa też nieprzewidywalny – właściciel może przecież w każdym momencie zdecydować, że sprzedaje nieruchomość lub sam się do niej wprowadza. Po zakończeniu okresu najmu, nie będzie więc można przedłużyć umowy nawet, jeśli pracownik nadal będzie potrzebował mieszkania.

Dlatego zdecydowanie lepszą opcją dla firmy, która chce wynająć mieszkanie dla pracowników, jest najem profesjonalny.

 

Mieszkanie służbowe a najem profesjonalny

W przypadku najmu profesjonalnego firma nie wynajmuje mieszkania od osoby prywatnej, ale od drugiej firmy, która zawodowo zajmuje się wynajmem.

Dlaczego wynajem mieszkania dla pracowników od firmy to dobry pomysł?

 

Duża ilość mieszkań

W wynajmie profesjonalnym oferowane są zazwyczaj całe budynki z nowymi mieszkaniami na wynajem. Firma może więc wynająć od razu wiele mieszkań dla swoich pracowników. Dzięki temu nie traci czasu na szukanie lokali, rozmowy z właścicielami i załatwianie formalności z każdym z nich. W Urban Home jesteśmy w stanie omówić warunki wynajmu oraz przedstawić Ci umowę do podpisu już w 48 godzin.

 

Stabilny czynsz mieszkań

Firma, która wynajmuje mieszkanie w ramach najmu profesjonalnego, ma gwarancję, że wysokość opłat za wynajem nie zmieni się podczas trwania umowy. Dzięki temu koszt wynajmu mieszkań dla pracowników jest w pełni przewidywalny i można łatwo włączyć go w finansowe plany firmy.

 

Dogodna lokalizacja dla pracowników

Mieszkania firm zajmujących się wynajmem profesjonalnym często powstają specjalnie z myślą o osobach, które przejeżdżają do pracy w dużych aglomeracjach. Mieszkania Urban Home w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie zlokalizowane są tak, żeby dojazd do centrów biznesowych nie zajął lokatorom więcej niż 30 minut. Jednocześnie osiedla położone są w rejonach pełnych zieleni, sprzyjających rekreacji.

 

Wysoki standard mieszkań

Mieszkania w wynajmie profesjonalnym przygotowane są tak, aby pracownik firmy mógł od razu się wprowadzić i mieszkać komfortowo – funkcjonalnie umeblowane, wyposażone w podstawowy sprzęt AGD i z dostępem do sieci wi-fi. Nowoczesne osiedla mieszkaniowe, na których położone są mieszkania Urban Home, mają także parkingi dla rowerów i samochodów, monitoring oraz ochronę.

 

Kompleksowa obsługa najmu

Firmy zajmujące się najmem profesjonalnym oferują obsługę najmu, która nie sprowadza się tylko do pobierania opłaty za wynajem. To faktyczna opieka nad codziennym komfortem lokatorów – kontakt z administracją 24/h czy błyskawiczna naprawa usterek i awarii. W Urban Home oddajemy do dyspozycji lokatorów opiekuna mieszkańca, więc firma, która wynajmuje u nas lokale, może być spokojna o swoich pracowników.

 

Przestrzeń idealna dla zespołów

Nowe budynki mieszkalne oferowane w ramach najmu profesjonalnego projektowane są specjalnie pod potrzeby pracowników. Lokator chce od czasu do czasu popracować poza biurem? Nie ma problemu. W niektórych budynkach Urban Home udostępniamy również przestrzeń co-workingową z wygodnymi miejscami do pracy i aneksem kuchennym.

 

Łatwa relokacja pracownika

Firmy prowadzące wynajem profesjonalny oferują sieć mieszkań w największych aglomeracjach. Jeśli więc pracownik firmy zostanie oddelegowany do filii w innym mieście, będzie czekało na niego gotowe mieszkanie o takim samym standardzie. A formalności związane z wynajmem nowego mieszkania będą trwały tylko chwilę.

 

Wynajem mieszkania dla pracownika w kosztach firmy

Wynajem mieszkania dla pracownika od firmy zajmującej się najmem profesjonalnym ma jeszcze jedną zaletę. Firma wynajmująca mieszkanie otrzymuje od drugiej strony fakturę VAT, na podstawie której może włączyć wydatki związane z najmem mieszkań w koszt uzyskania przychodu.

Co prawda osoba prywatna także może wystawić fakturę, ale nie ma takiego obowiązku, o ile strona wynajmująca nie poprosi o wystawienie faktury. Ponadto osoba prywatna wynajmująca mieszkanie może skorzystać ze zwolnienia z VAT-u. Dla firm będących płatnikiem VAT faktura bezvatowa jest mniej korzystna, ponieważ uniemożliwia odliczenie VAT-u.

 

Wynajem mieszkania dla pracownika a zakwaterowanie

Firmy wynajmujące mieszkania dla pracowników oferują także usługi zakwaterowania, czyli wynajem krótkoterminowy związany z wyjazdem służbowym pracownika na określony czas. W mieszkaniach Urban Home firma może zakwaterować swoich pracowników na okres od 3 do maksymalnie 12 miesięcy.

Zakwaterowanie pracowników w mieszkaniach oferowanych w ramach najmu profesjonalnego to alternatywa dla długotrwałych pobytów w hotelach czy hostelach. Mieszkania przeznaczone na kwaterunek mają zazwyczaj mniejszą powierzchnię, ale nadal są całkowicie urządzone oraz wyposażone w sprzęt AGD. Dzięki temu pracownik może mieszkać w komfortowych warunkach, czując w pełni domową atmosferę.

 

Wynajem mieszkania dla pracowników z Urban Home – korzyści

Czy warto wynająć mieszkania dla pracowników od firmy, która profesjonalnie zajmuje się wynajmem? Mamy nadzieję, że nie ma co do tego już wątpliwości. Najem mieszkań dla firmy od firmy to pewna i w pełni profesjonalna transakcja.

Dla podsumowania przygotowaliśmy listę korzyści, na jakie mogą liczyć u nas firmy wynajmujące mieszkanie dla pracowników.

 • Mieszkania zlokalizowane w 3 najwyższych aglomeracjach biznesowych w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
 • Zawarcie umowy nawet w ciągu 48 godzin.
 • Wynajem bezpośrednio od właściciela bez pośredników i bez kosztów pośrednictwa.
 • Gwarancja stałej wysokości czynszu oraz stałych warunków najmu w czasie obowiązywania umowy.
 • Współpraca w ramach wynajmu z jednym partnerem biznesowym (jedna FV za wszystkie lokale znajdujące się w jednym budynku).
 • Minimum formalności oraz przejrzyste, jasne zasady najmu.
 • Mieszkania przygotowane wyłącznie na potrzeby najmu.
 • Dogodna lokalizacja mieszkań – blisko centrum miasta, ale w otoczeniu parków i skwerów.
 • Mieszkania o różnym metrażu – mieszkanie typu studio lub salon z jedną lub dwoma sypialniami.
 • Nowoczesna aranżacja wnętrz w różnych wersjach kolorystycznych.
 • Wyposażenie w niezbędne meble i sprzęt AGD.
 • Swobodny dostęp do sieci wi-fi.
 • Wsparcie opiekuna najemcy.
 • Wygodna przestrzeń co-workingowa.
 • Łatwa zamiana mieszkania na inną lokalizację Urban Home.
 • Obsługa w obcych językach w przypadku wynajmu mieszkania dla pracownika z zagranicy.

 

W Urban Home chętnie pomożemy każdej firmie znaleźć mieszkania, które staną się dla pracownika benefitem, któremu trudno będzie się oprzeć. Jeśli Twoja firma szuka mieszkań na wynajem, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy warunki najmu.

 

Niniejszy tekst ma charakter promocyjno-informacyjny i nie stanowi porady prawno-podatkowej, a każda sytuacja wynajmującego wymaga indywidualnej analizy.