Skip to content
Urban Home

Ile wydasz na wynajem mieszkania w Krakowie? Finansowy przewodnik

Nastrojowa sypialnia, przyjemny widok z okna, ulubiona siłownia za rogiem – kryteriów, które bierzesz pod uwagę przy wynajmie mieszkania, jest wiele. Jednak ostatecznie zawsze pada pytanie o cenę. Zwłaszcza jeśli marzy Ci się przytulne gniazdko w dużym mieście, np. w Krakowie. Dlatego sprawdź, ile obecnie kosztuje wynajem mieszkania w Krakowie. I od czego w ogóle zależy średnia cena wynajmu mieszkań w tym mieście.

 

Wynajem mieszkania w Krakowie – dlaczego warto

Kraków to miasto, w którym ceny wynajmu mieszkania należą do jednych z najwyższych w kraju. Nic dziwnego. Kto choć raz był w Krakowie, bez wątpienia uległ magii tego miejsca. A każdy znajdzie w nim coś fascynującego.

Kraków z jednej strony przyciąga niepowtarzalną atmosferą zabytkowych uliczek, które kryją w sobie wielowiekową historię. Do tego każdy weekend to tak wiele kulturalnych wydarzeń, że aż trudno zdecydować, co wybrać.

Z drugiej strony – jak podaje raport PWC – Kraków jest najszybciej rozwijającą się biznesowo metropolią w Polsce. To tu w swoje siedziby inwestują wielkie korporacje, a wskaźnik bezrobocia jest najniższy w skali całego kraju, mimo że liczba mieszkańców Krakowa z roku na rok wzrasta.

To wszystko powoduje, że wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania w Krakowie. Zarówno krótkoterminowy, jak i na dłuższy okres. Jesteś jedną z nich? W takim razie zobacz, co wpływa na cenę wynajmu mieszkania w Krakowie.

 

Koszt wynajmu mieszkania w Krakowie – od czego zależy

Jeśli przeszukujesz oferty z mieszkaniami na wynajem w Krakowie, zapewne zauważysz, że ceny wynajmu są zróżnicowane. I pewnie zastanawiasz się, na jakiej podstawie stwierdzić, czy podana cena faktycznie odzwierciedla wartość wynajmu.

Koszt wynajmu mieszkania w Krakowie zależy (co oczywiste) od metrażu. Za kawalerkę zapłacisz oczywiście mniej niż za mieszkanie z salonem i dwom sypialniami. Ale powierzchnia mieszkania to nie jedyne czynniki, jakie wpływają na cenę wynajmu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Blisko do pracy, czyli lokalizacja

Tradycyjnie najwyższa cena wynajmu mieszkań w Krakowie dotyczy rejonu Starego Miasta. Ale jeśli nie jesteśmy turystami i szukamy w Krakowie miejsca na dłuższy pobyt – związany z planami zawodowymi czy rodzinnymi – lepiej szukać lokalu, który zapewni nam zarówno dogodny dojazd do pracy, jak i możliwość spokojnego odpoczynku z dala od zgiełku ścisłego centrum. Dlatego porównaj ze sobą ceny mieszkań w Krakowie w takich dzielnicach jak: Śródmieście, Podgórze czy Krowodrza.

 

Blok, kamienica czy nowe osiedle

Cena wynajmu mieszkania w Krakowie zależy także od typu budynku. Stare kamienice mają klimat, a bloki z wielkiej płyty z lat 70. i 80. są stosunkowo tanie. Ale warto rozważyć najem w obrębie nowego osiedla mieszkaniowego. Dlaczego? Zazwyczaj to mieszkania o bardzo wysokim standardzie – wygodny rozkład pokoi, nowoczesne wykończenie wnętrz, winda, parking, obsługa serwisowa.

 

Na zakupy i na spacer czyli infrastruktura

Przy rozważaniu kosztu wynajmu mieszkania w Krakowie, zwróć tez uwagę na otocznie – jak długo otwarty jest najbliższy sklep? Czy w pobliżu jest teren, który umożliwia relaksujący spacer z psem? A może przyda Ci się blisko dobra restauracja, bo często jadasz na mieście? Takie drobnostki mają duże znaczenie dla codziennego komfortu życia.

 

Kawa i pranie, czyli wyposażenie

Ceny najmu mieszkania w Krakowie zależą też od tego, czy mieszkanie jest w pełni wyposażone. Szukaj mieszkań, które mają wszystkie sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Chyba że chcesz poświęcić czas (i dodatkowe koszty!) na szukanie kanapy czy kompletu krzeseł.

 

Wnętrze takie, jak lubisz

Nie bez znaczenia jest także stylistyka, w jakiej urządzone jest mieszkanie. Babcine zasłony i kanapa pamiętająca czasy Gierka pewnie obniżą koszy wynajmu mieszkania w Krakowie. Ale jeśli lubisz nowoczesne, eleganckie aranżacje, porównaj ze sobą ceny ofert nowych mieszkań. Deweloperzy zadbali w nich o to, żeby każdy szczegół wnętrza był spójny i przemyślany.

 

Od firmy czy osoby prywatnej

Jeśli ważne są dla Ciebie takie rzeczy jak poczucie stabilności i bezpieczeństwa, to rozważ wynajem mieszkania nie od osoby prywatnej, ale od firmy, która profesjonalnie oferuje mieszkania z przeznaczeniem na wynajem długoterminowy. To daje gwarancję, że cena za wynajem mieszkania w Krakowie nie zmieni się podczas obowiązywania umowy.

 

Średnia cena wynajmu mieszkania w Krakowie – metraż

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Krakowie? Według portalu Bankier.pl średnia cena najmu mieszkania w Krakowie to 2 651 zł/miesiąc. Jednak w to wyliczenie włączono także lokale o dużej powierzchni powyżej 90m2. Szukasz mieszania zdecydowanie mniejszego? Zobacz, jak kształtują się ceny wynajmu mieszkania w Krakowie za kawalerkę, mieszkanie 2-pokojowe i mieszkanie 3-pokojowe.

 

wyniki modelowania przestrzennego

Źródło: Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań I kwartale 2022 roku opracowany przez serwis Otodom

 

Ile kosztuje wynajem kawalerki w Krakowie 

Kawalerki w Krakowie, czyli lokale do 35 m2, cieszą się dużą popularnością. Niewielkie, ale komfortowo urządzone mieszkanie to idealne rozwiązanie dla singla czy pary, która spędza dużo czasu poza domem. Mieszkania typu studio to także świetna opcja na mieszkanie służbowe.

Z jakim kosztem za wynajem kawalerki w Krakowie trzeba się liczyć? Średnia cena to 1955 zł/miesiąc.

Sprawdź naszą ofertę mieszkań 1-pokojowych →

 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania 2-pokojowego w Krakowie

Mieszkania 2-pokojowe (do ok. 45m2) wybierają z reguły pojedyncze osoby, które potrzebują większej przestrzeni, i pary, które nie planują w najbliższej przyszłości powiększenia rodziny. Dwa pokoje pozwalają urządzić salon i osobną sypialnię, co zdecydowanie zwiększa komfort życia i pozwala swobodniej zaaranżować wnętrze.

Jaki jest koszt wynajmu 2-pokojowego mieszkania w Krakowie? Za taki lokal zapłacisz średnio 2623 zł/miesiąc.

 

Sprawdź naszą ofertę mieszkań 2-pokojowych →

 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania 3-pokojowego w Krakowie    

Mieszkania 3-pokojowe (45-60 m2) to standard, który pozwala swobodnie mieszkać rodzinie z dziećmi. Jednak koszt wynajmu mieszkania w Krakowie o takim metrażu jest zdecydowanie wyższy. Osoby, które szukają mieszkania z salonem i 2 niezależnymi sypialniami, muszą liczyć się ze średnią ceną 3355 zł/miesiąc.

 

Sprawdź ofertę mieszkań 3-pokojowych →

 

Średnia cena wynajmu mieszkania w Krakowie a cena faktyczna

Pamiętaj, że podane kwoty to średnie ceny w określonym przedziale czasu. Rzeczywisty koszt wynajmu konkretnego mieszkania w Krakowie może być wyższy lub niższy w zależności od standardu mieszkania.

Masz na oku mieszkanie, którego cena za miesięczny wynajem przekracza podane tu średnie ceny? Nie odrzucaj natychmiast oferty, ale sprawdź, z czego wynika ta różnica. Z reguły za wyższą ceną kryje się znacznie wyższy standard mieszkania, a także bardziej fachowa obsługa wynajmu (np. opiekun mieszkania, który pomoże w przypadku awarii).

Jeśli mieszkanie w 100% trafi w Twoje potrzeby, warto zainwestować nieco więcej w jego wynajem. Na standardzie mieszkania – zwłaszcza jeśli myślisz o wynajmie na rok lub dłużej – nie warto oszczędzać.

 

Ceny najmu mieszkań w Krakowie – wybierz najem instytucjonalny

Osoby, które chcą wynająć mieszkanie w Krakowie, często obawiają się problemów związanych z najmem od osób prywatnych. Czy cena za wynajem nagle się nie zmieni? Czy właściciel nagle nie wypowie mi umowy? Co z niezapowiedzianymi wizytami właściciela? Jeśli chcesz mieć pewność, że za cenę wynajmu mieszkania w Krakowie, kupujesz także spokój, poczucie bezpieczeństwa i pełne wsparcie, zdecyduj się na wynajem instytucjonalny.

W Urban Home oferujemy mieszkania w Krakowie przygotowane specjalnie pod wynajem. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy czynsz i podamy Ci od razu całkowity koszt wynajmu mieszkania w Krakowie. Nasza cena za wynajem mieszkania w Krakowie dotyczy lokalów, które są w pełni urządzone i wyposażone, dlatego możesz się do nich wprowadzić nawet w 48 godzin.

[AKTUALIZACJA: Luty 2023]